Příjemnou noc, je pondělí 24.9.2018. Dnes má svátek Jaromír, zítra Zlata.

170917 nocAsi 150 lidí se sešlo 16. září po setmění na zámeckém nádvoří, aby se stali v rámci Dnů evropského dědictví svědky nevídaných událostí. Nejprve sledovali popravu Barbory Pekeřínové katem Pírkem (Richard Kohout). Ještě se ani nestačili vzpamatovat a už se kolem zámku projížděl v kočáře duch vrchního správce Riedra.

Všichni se poté přesunuli ke kostelu sv. Anny, kde na ně už čekala u hrobů strašidla.

Koncert v kostele byl příjemným zklidněním a po zhlédnutí ohnivé show se dav vydal směrem k místní Krčmě, kterou obléhala "švédská vojska" (Červený mušketýrský pluk Moravia Magna z Rapotína). Muškety i dělo byly sice replikami skutečných historických zbraní, ale randálu, ohně a kouře nadělaly stejně jako ty původní.

Když se mušketýři prostříleli do Krčmy, čekal tam na návštěvníky lékař, fyzik, matematik, astronom a filosof Jan Marek Marci (Doc. ing. Ladislav Maixner, CSc.), který promluvil o svém životě. Projevil mimo jiné radost z toho, že radnice na náměstí má stejnou podobu, jakou měla začátkem 17. století, když ještě žil v Lanškrouně a díval se na ni z okna svého domu.

Zvědavci mohli sejít do sklepa pod Krčmou, který je překvapivě docela malý a slouží hlavně k uskladnění sudů s pivem. Vstupuje se do něj dosti krkolomně otvorem v podlaze, který je přímo za výčepem.

Procházka historií našeho města končila posezením u piva. I přes sobotní deštivé počasí se lidé nenechali odradit a na zdejší pamáitky se přijeli podívat i mimolanškrounští.

Text: Marie Hrynečková
Foto: autorka, Eva Pallová a Stanislav Vimr

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.