Dobré odpoledne, je úterý 24.4.2018. Dnes má svátek Jiří, zítra Marek.

170710 ostrov

Ostrov, 26. 6. 2017 - Poslední červnová sobota byla pro ZŠ a MŠ Ostrov u Lanškrouna významnou společenskou událostí, neboť místní rodáci, absolventi školy i další návštěvníci si v rámci Dne otevřených dveří mohli prohlédnout prostory obou škol.

Vystaveny byly desítky fotografií od počátků, kdy v obci byla po 2. světové válce původně německá škola přeměněna na českou školu a od 12. září 1945 zde začala česká výuka.

Spousta dobových fotografií tak dala podnět absolventům školy zavzpomínat si na čas strávený ve školních lavicích, setkat se s bývalými spolužáky a porovnat, k jakým změnám ve škole za uplynulý čas došlo. K vidění byly i dokumenty z dob přestavby budovy školy v 50. letech. Na výstavu byly zapůjčeny i dobové předměty sloužící k výuce a bylo i možné zasednout do dobové lavice, která mnoho desetiletí odpočívá na půdě školy jako svědek proměn.

Impulzem pro uspořádání akce bylo blížící se výročí 190 let od položení základního kamene školy, které uplyne v roce 2018. A protože v posledních letech došlo v budově základní školy k významným opravám, bylo čím se pochlubit: Nová střecha, nová elektroinstalace, nový nábytek a dveře, avšak nejviditelnější je nová fasáda školy s výraznou barevnou kompozicí, která již z dálky upoutá pozornost.

Kromě proměn ve školy bylo možné porovnat dílčí změny a rozvoj v samotné obci. Zapůjčené fotografie od obyvatel byly doplněny o ty aktuální a proměny obce byly hned patrné.

Návštěvníci mohli také nahlédnout do obnovené původní kroniky školy, která byla Okresním archivem v Ústí nad Orlicí převedena do digitální podoby a následně byla vydána i knižně. Kromě toho bylo možné nahlédnout i do kronik a pamětních knih obce a zavzpomínat si na spoustu fotografií z obce. Při této příležitosti byl vydán i almanach, zachycující proměny školy od počátků až do současné doby. Na čtyřech desítkách stran je zachycen průběžný vývoj, seznam ředitelů, učitelů a počty žáků v jednotlivých třídách, doplněny o dobové i současné fotografie.

Součástí akce byla i prodejní výstava obrazů žáků školy. Barevné kompozice zaujaly mnoho návštěvníků a rodičů dětí, o čemž svědčí velký zájem o zakoupení obrazů. Návštěvníci mohli nahlédnout i do budovy mateřské školy, kde se děti představily s pohádkou Červená karkulka. Ve školní jídelně na všechny čekalo bohaté občerstvení, které připravily pracovnice školní jídelny.

Celý den byl doplněn o krátké vstupy žáků. Návštěvníkům se představili s módní přehlídkou, recitací básniček či předvedli divákům, jak asi probíhala dívčí válka, kdy Šárka okouzlila Ctirada a jaký byl další osud dívek pod vedením bojechtivé Vlasty.

Celá akce byla zakončena koncertem dětí a žáků v místním kostele, kde se opět představil spolek nadšených zpěváků a muzikantů, kteří za předvedený hudební zážitek sklidili bouřlivý aplaus.

Do akce se zapojilo i místní sdružení TJ Sokol Ostrov spolu se skupinou historického šermu, soutěže pro děti si připravila místní jednotka dobrovolných hasičů a svoji přebytečnou energii mohly děti vybít na skákacím hradě. Celá tato akce by se neuskutečnila bez významné podpory zřizovatele školy, Obce Ostrov, za což jí náleží upřímné poděkování za podporu a péči o zkvalitnění prostředí nejen pro zaměstnance školy, ale především pro její žáky.

Petr Lipenský, ředitel ZŠ a MŠ Ostrov

 

Více fotografií na stránkách školy:

https://photos.google.com/share/AF1QipNQCJQNNTAsWoT8f_livrUysnlL8T8KY9o0GbYpj3I2n915W55sVEv9-xwS7L4MXA?key=alRMc2RJeWZJb1d1Z3hpTE53MHhacXJEVDZidklB

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.