Dobré odpoledne, je neděle 22.4.2018. Dnes má svátek Evžénie, zítra Vojtěch.

170516 jirkaTento pátek 19. května zahájí akce CYKLO GLACENSIS cykloturistickou sezónu v česko-polském příhraničí. Již pošestnácté. Cílová místa se střídají: v sudých letech jsou v Polsku, v lichých letech v Česku. Letošní role hostitele připadá Lanškrounu, poprvé v historii. V minulosti byla nejbližším hostitelem Dolní Čermná, a to v roce 2011.

V Lanškrouně se v pátek v 8 hodin ráno shromáždí místní a okolní účastníci před vchodem radnice na náměstí J. M. Markům k slavnostnímu startu, pod patronací Městského úřadu. 

Naše lanškrounská trasa povede na Lukovou, Českou Třebovou, Ústí nad Orlicí, Dolní Dobrouč, a odtud přes Ostrov a kolem Eduardovy studánky do areálu UP Obora Hurt. Měří asi 70 kilometrů a pojede se pohodovým tempem.

CYKLO GLACENSIS pořádá na české straně Region Orlicko – Třebovsko ve spolupráci se Sdružením obcí Orlicko a Regionem Orlické hory, a zúčastněnými městy a obcemi, s podporou Pardubického a Královéhradeckého kraje a s osobní záštitou 1. náměstka hejtmana Pardubického kraje Romana Línka.

Pojedou dva lanškrounské týmy. Členové týmu A zaplatí účastnický poplatek a obdrží tričko s logem tohoto ročníku a večeři v cíli. Tým B pojede ve vlastních tričkách, případně v tričkách z minulých ročníků, a jeho následující program bude individuální. Do obou týmů jsou zváni všichni aktivní cyklisté, i neorganizovaní. Letošní počet přihlášených účastníků v týmu A je zatím 15, v týmu B očekáváme okolo 20 lidí. Za příznivého počasí, kterému předpověď nasvědčuje, to může být i více.

Celkem přijedou týmy z deseti českých měst a obcí, a z Polska se zúčastní cyklisté ze sedmi lokalit. Ti z Polska budou do Lanškrouna přijíždět z pěti směrů: od Mladkova, nebo od Dolních a Horních Boříkovic, a rovněž od Českých Petrovic, od Pastvin, a od Starého Města přes Králíky.

V cíli je budou v areálu UP Obora Hurt čekat odpoledne od 16 hodin nejprve sportovní hry na motivy Her bez hranic, a od 19 hodin slavnostní zahájení společenského večera.

V jeho průběhu představí P. Dr. Zbigniew Jan Czendlik svou knihu POSTEL HOSPODA KOSTEL a bude to ojedinělá příležitost tuto knihu předvést i polským krajanům pátera Czendlika.

Připomeňme si, že k nedávnému ocenění knihy POSTEL HOSPODA KOSTEL prvním místem v anketě čtenářů výroční ceny MAGNÉZIA LITERA přibylo minulý týden i vítězství v soutěži Český bestseller roku 2016 v kategorii „Nejlepší biografie“.

Od 20. hodiny začne společenský program s taneční zábavou.

***

Vzpomínku na minulé ročníky CYKLO GLACENSIS nacházíme na fotografiích pořízených Emilem Parentem. Ten z dosavadních 15 ročníků vynechal pouhé dva, a od 9. ročníku převzal organizování této akce na straně lanškrounských cykloturistů od svého předchůdce Františka Nohejla.

***

Je to pro naše město významná událost, jedna z těch, které posílí naši dobrou pověst na obou stranách společné hranice s Polskem. Pokud cyklisté zůstanou i na sobotu, budou mít možnost navštívit v Městském muzeu výstavu UDĚLEJ SI SÁM II. (o kutilství v Československu před rokem 1989), která se právě v tento den, 20. května, v 15 hodin otevírá vernisáží. Je to zajímavé a nostalgické téma pro obě národnosti, které prožívaly své minulé režimy dost podobně.

Text a mapka: Jiří Kohout
Fotografie: Emil Parent


Cílová místa dosavadních ročníků CYKLO GLACENSIS:
1. Nebyl pevný cíl, několik etap.
2. Klášterec nad Orlicí
3. Miedzigorze
4. Žamberk
5. Radkow
6. Potštejn
7. Polanica Zdrój
8. Pastviny
9. Starý Gieraltów
10. Dolní Čermná
11. Wojtanica
12. Olešnice – katastr Nový Hrádek
13. Nowa Ruda, Sokolec
14. Dolní Morava
15. Lądek Zdrój
16. Lanškroun

Poznámka: Pro každý ročník byla vytvořená individuální trička s typickou barvou. Na jedné z posledních fotografií jsou tato všechna dosavadní trička vyobrazená.

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.