Příjemnou noc, je sobota 26.5.2018. Dnes má svátek Filip, zítra Valdemar.

170511 lazekO prvním víkendu v květnu (6. až 7.). Lázek opět ožil závodní činností lanškrounských radioamatérů, přestože chata s rozhlednou je od podzimu stále zavřená.

Český radioklub v koordinaci s mezinárodním svazem IARU pořádal celoevropský 2. subregionální závod na velmi krátkých vlnách.

Jedná se o mezinárodní soutěž, ve které se navazují spojení mezi evropskými radioamatérskými stanicemi. Cílem je navázat během 24. hodin co nejvíce spojení na co největší vzdálenost.

Lanškrounští radioamatéři se úspěšně tohoto závodu zúčastnili. Závodní družstvo ve složení OK5RA, OK1II, OK1DEZ, OK1DPA, OK1DKA navázalo celkem 247 spojení se 14 státy Evropy.

Podařilo se, například, navázat spojení s italskou stanicí I6/OM1TF (operátor je Slovák žijící v Itálii) na vzdálenost 888 km. Je to jedno z nejdelších spojení mezi soutěžícími českými radioamatéry. Naše značka OK1KTW přispívá k propagaci Lanškrounska mezi evropskými radioamatéry. Jakmile se ozve výzva ze stanice OK1KTW mnozí reagují "zdravíme Lanškroun“ a již vědí, že to jsou radioamatéři z Lázku u Lanškrouna.

Také během soboty a neděle navštívilo stanici OK1KTW na Lázku několik turistů a cyklistů z okolí. Asi půl hodiny u stanice strávila početná skupina mladých lukostřelců z Přerova, která byla na soustředění v nedalekých Herborticích. Děti se velmi živě zajímaly o techniku i vlastní závod. Třeba jednou vymění luk za sluchátka. 

Na přiložených fotografiích je naše závodní družstvo a provozní deník všech spojení. Mapa Evropy ukazuje navázaná spojení.

Závod se vydařil, umístění stanice v konečném pořadí bude velmi dobré. Již nyní radioklub OK1KTW začíná připravovat strategii na 3. subregionální závod, který má vžitý název „Polní den“. Ten se uskuteční první víkend v červenci.

Ing. Svetlik Jozef
Předseda radioklubu

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.