Dobré odpoledne, je neděle 22.4.2018. Dnes má svátek Evžénie, zítra Vojtěch.

170317 sazavaTam, kde dřív leželo u pole jen poničené torzo drobné sakrální památky, se loni na podzim objevil novotou zářící "křížek". Zdevastované pískovcové kvádry s neúplným textem pravděpodobně z roku 1890 nechala zrestaurovat a doplnit o chybějící části Obec Sázava. Památka se totiž nachází u výjezdu z Lanškrouna na Sázavu přímo naproti Sázavské pekárně.

Sázavští v posledních letech opravili v katastru obce více drobných památek. Je to kromě křížku u Sázavské pekárny také křížek u kaple sv. Prokopa a boží muka u příjezdu do obce od Lanškrouna.

Obě posledně jmenované památky byly opraveny v roce 2015 za pomoci dotace na opravu Drobné architektury Lanškrounska. Na obecním úřadě vedou pečlivou fotodokomentaci, takže za článkem můžete porovnat, jak památky vypadaly před opravou a po ní.

Z fotografií je zřejmé, že právě z křížku proti Sázavské pekárně se dochovalo nejméně původních prvků. Byly to pouze tři pískovcové bloky ze spodní části památky - spodní základová deska, spodní patka se jménem kameníka (Kubitschek) a druhem kamene - Moletínský pískovec. A dále blok s čtvercovým základem, kde je vytesána část nápisu "Errichtet zur Ehre den Eheleuten Karl...". V dalším řádku je jméno investora akce "Sponner" a navazující text je opět nečitelný.
Poslední řádek "..aus Landskroun 189" s neúplným letopočtem uvádí rok vztyčení památky. Náznak poslední číslice by mohl znamenat jak rok 1890, tak např. roky 1896 nebo 1898.

Při renovaci byly dochované části křížku doplněny o pískovcové tělo soklu s nikou, profilovanou hlavici a litinový kříž se zlacenými prvky. Oprava památky vyšla bezmála na sto tisíc korun a byla financována z programu Údržba a obnova kulturního dědictví venkova vypsaného Ministerstvem zemědělství a obcí Sázava.

V souvislosti s renovací tohoto křížku se nabízí úvaha, že ho nechal postavit na počest svým rodičům Karel Sponner, majitel tehdejší cihelny, která se měla nacházet přibližně v místech proti současné Sázavské pekárně. Existenci cihelny dokládá zápis v adresáři cihelen z roku 1897, dále zápis z kroniky městského muzea v Lanškrouně, podle nějž 27. července 1904 shořela střecha cihelny Karla Sponnera. V Sázavě byly také nalezeny cihly označené kódem KS (Karel Sponner).

Obracíme se na veřejnost, zda se někdo z vás setkal s dalšími důkazy, že cihelna existovala právě v tomto místě (např. fotografiemi), které by mohly tuto domněnku podpořit či vyvrátit. Vaše případně reakce uvítáme na mailové adrese: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., či na tel. čísle 602 155 019.

Text: Marie Hrynečková

Foto: archiv Obce Sázava a Stanislava Vimra


Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.