Dobré odpoledne, je neděle 24.6.2018. Dnes má svátek Jan, zítra Ivan.

170316 zamecekNový zámek u Lanškrouna, který všichni známe spíš jako „Zámeček“, je už deset let neodlučitelně spjat se jménem jeho kastelánky Krasavy Šerkopové. Ta na besedě 14. března vyprávěla nejen o době strávené na Zámečku, ale i o neuvěřitelné historii této velkolepé stavby z roku 1712, již vybudovali Liechtensteinové.

Napínavé bylo kastelánčino vyprávění o pátrání v hlavním archivu rodu Liechtensteinů ve Vídni, kde objevila 400 stránek dokumentů a dopisů z doby výstavby a dění na zámku. Dokumenty byly psané švabachem a kurentem, několik dokonce starou italštinou, takže bylo nutné podstoupit složitou a časově náročnou cestu překladů.

Z dokumentů se dal například vyčíst detailní popis okolností, za nichž došlo v roce 1754 k už třetímu, a tentokrát zničujícímu požáru zámku (viz. https://www.lanskrounsko.cz/cz/5727-zapomenuty-poklad-v-archivu). O dva roky později dal pokyn Josef Václav z Lichtenštejna zbytky zámku rozebrat s výjimkou jednoho nárožního rizalitu, který se na Zámeckém vrchu tyčí dodnes. Všechen materiál ze zámku byl pečlivě tříděn, očištěn, použit na jiné stavby či odprodán. Zbytek rozsáhlého zámku rozebíralo několik málo osob, proto jim likvidace trvala celých dvacet let.

Na zbývající věži později pracoval zub času i vandalové, takže postupně chátrala. V roce 2003 ji od města odkoupili soukromí vlastníci, čímž věž na poslední chvíli zachránili. V roce 2007 byl opravený Zámeček slavnostně otevřen. 

Prozatím se bohužel nepodařilo najít plány rozsáhlých zámeckých sklepení, která byla pod celou budovou. Kastelánka se ale nevzdává a s pomocí odborníků se snaží najít vzduchové kapsy, jež by potvrdily existenci druhého podzemního patra.

Při besedě nebylo opomenuto ani téma knoflíků, kterých je na zámku shromážděno přes milion a Zámeček za ně získal jak český, tak světový rekord.

Poněkud překvapivou informací bylo, že za Zámečkem už není Eldorádo (spletitá dřevěná stavba, kde se vydováděly děti), které zde desítky let neúnavně budoval pan učitel Dušan Šlahora. V poslední době už trouchnivělo a bylo otázkou času kdy dojde k úrazu. Eldorádo bylo rozebráno a zůstalo jen symbolické torzo.

A ještě o jednu zajímavost přišel Zámeček v poslední době. Návštěvníci si mohli donedávna sami vyrazit pamětní minci. Ovšem jen do té doby, než jeden z nich "razil" tak velkou silou, že raznici zcela zničil. 

Krasava Šerkopová zakončila besedu zmínkou o podzemní chodbě, která má vést prakticky v přímce z lanškrounského zámku na Zámeček. Její existenci dosvědčuje několik pamětníků, kteří v minulosti některými částmi procházeli. Podle jejich svědectví byla široká přibližně 2 metry. K zobrazení chodby je třeba použít kvalitní radar zobrazující hloubku do 10 metrů pod zemí, jehož zapůjčeni by stálo asi 25 tisíc Kč. Ty kastelánka zatím k dispozici nemá. 

Beseda trvala přes dvě hodiny. Na dobrovolném vstupném se vybral jeden tisíc korun a za tutu částku pořídí kastelánka např. nové žárovky do sklepení Zámečku, kde dnes funguje jen jedno osvětlení. "Bohužel i na takto drobné opravy již z provozních peněz nezbývá. Z vybraného vstupného můžu zase nechat natisknout další letáčky. Děkuji městské knihovně, že mi umožnila přednášku uspořádat", dodala na závěr Krasava Šerkopová. 

Marie Hrynečková
Foto: autorka a z archivu Krasavy Šerkopové


 

 

Ukázka jednoho z textů z vídeňského archivu,
kde se píše odkud byly na stavbu Nového zámku dováženy cihly:

Lanškrounskému hejtmanovi

Přečetli jsme si Vaši nejposlušnější zprávu, jak daleko se postoupilo se stavbou našeho tamního zámku. Pokud se týče jen pokračování stavby, jest ji vésti takovým způsobem, aby se ročně nevydalo více než 5 až 6000 zlatých, a to až budou jednotlivé části postupně dohotoveny.
Při tomto vydání je možno též stanovit půlroční kvótu. Ohledně cihel, které nebylo možno všechny zaplatit, napíšete do Moravské Třebové, Zábřehu a Rudy a patřičné množství získáte odtud.

Vídeň, 24. září 1704
Bochisch /podpis/

NB.
Tento výdaj chápejte tak,že všichni řemeslníci dohromady nevydělají více než 5 až 6000 zlatých.

 

Více o Novém zámku u Lanškrouna najdete na: http://www.novyzamek.cz/

https://www.lanskrounsko.cz/cz/5151-zamecek-ma-vlastni-pametni-minci

https://www.lanskrounsko.cz/cz/754-detsky-den-na-zamecku

https://www.lanskrounsko.cz/cz/2162-knoflikiadapokusosvetovyrekord

 

 

Foto:
1 až 6 - Krasava Šerkopová vypravuje o Zámečku, na foto 2 ukazuje Certifikát o vytvoření českého rekordu v největším počtu knoflíků na jednom místě vystavený agenturou Dobrý den z Pelhřimova

7- Podoba zámku poté, co byl v letech 1700 až 1712 na Zámeckém vrchu postaven. V roce 1754 byl zámek při třetím z požárů zničen s výjimkou jediného nárožního rizalitu, který stojí na Zámeckém vrchu dodnes

8 - Takto vypadala zámecká věž před opravou v roce 2003, než ji majitelé opravili

9 - Ukázka textu, který kastelánka objevila v roce 2010 v hlavním archivu rodu Liechtensteinů ve Vídni

10 - Ve sklepě věže a za ní byly nalezeny cihly vypovídající o tom, že na stavbu zámku byly použity cihly v mnoha cihelen, některé byly specielně kvůli této stavbě nově zřizovány. Například cihla s kódem DN pochází z cihelny Dietrich a Neugebauer, EB z cihelny Eduarda Berana...

11 a 12 - Eldorádo vybudované panem Šlahorou

13 - Pamětní mince

14 - Vyrazit pamětní minci na raznici zvládly i děti

15 - Knoflíkový rekord

16 - Dnešní podoba Zámečku


Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.