Dobré odpoledne, je neděle 24.6.2018. Dnes má svátek Jan, zítra Ivan.

170314 knihovnaKřiklavá barevnost budovy městské knihovny letos zmizí, budou opravena okna, střešní plášť, fasádě budou navráceny původní ozdobné prvky a světlá omítka. Objekt čp. 142 na Jiráskově náměstí, kde knihovna od roku 1986 sídlí, byl postaven v sedmdesátých letech 19. století, původně zřejmě jako obytný dům. V roce 1986 byl přestavěn na městskou knihovnu.


"Jedná se o jednopatrový objekt v nárožní pozici se sedlovou střechou, situovaný v památkově citlivém prostředí nám. A. Jiráska v části A městské památkové zóny. Fasáda byla provedena ve stylu pozdního klasicismu. Budova během 20. století prošla necitlivými úpravami, došlo k úpravám interiéru a zjednodušení fasády. Stávající fasáda byla opravena před cca dvaceti lety, kdy bylo zvoleno barevné řešení v odstínech zelené a žluté barvy. Současné barevné provedení bylo realizováno zhruba před deseti lety, kdy byla fasáda přetřena," uvedla k budově Marie Heinrichová z památkové péče. Nyní je fasáda také vzhledově poškozena následkem loňské opravy stropů.

Na opravu fasádu, střechy a oken knihovny bude použita dotace ve výši 1,81 mil. Kč určená pro zachování a obnovu kulturních památek, kterou město získalo pro letošní rok od Ministerstva kultury ČR.

 

 


Provoz knihovny ztěžuje havarijní stav stropů

Městská knihovna si výše popsané opravy jistě zaslouží, ale nutno dodat, že se už druhým rokem potýká také s vážným problémem uvnitř budovy. V březnu loňského roku bylo totiž zjištěno, že stropy v dětském oddělení a u vstupu do dospělého oddělení jsou kvůli trámům zničených dřevomorkou v havarijním stavu. Během letních práznin je město nákladem cca 4 milionů korun opravilo. O situaci jsme psali v článku https://www.lanskrounsko.cz/cz/zpravodaj/5822-knihovnu-ceka-oprava-stropu

Příběh o dřevomorce má ale neradostné pokračování. Nutno předeslat, že celá knihovna se nevejde do budovy čp. 142 vlastněné městem, a proto převážná část dospělého oddělení pokračuje i do vedlejší budovy fary (čp. 2). Město za to farnosti platí roční nájemné cca 250 tisíc korun. Stejný problém, jako v městské části knihovny, se nyní objevil také v části patřící farnosti.

Ředitelka knihovny Linda Netušilová k situaci řekla: "Začátkem letošního roku musela být znovu postavena v oddělení pro dospělé dřevěná konstrukce, která podpírá strop, kde se opětovně detekovala dřevomorka. Tato konstrukce ubírá prostor volného výběru knih, který byl už tak nedostatečný. Je potřeba objasnit, že majitelem této části budovy je děkanství Lanškroun. Proto je pro město jako zřizovatele těžké, a chápu to, investovat do pronajaté části. Pan farář činí kroky, aby došlo k opravě poškozeného stropu. Po zjištění, že v budově fary je dřevomorka, postupuje asi logicky, ale řešení je z našeho pohledu velice pomalé. Bude žádat o dotace z Pardubického kraje, možná i z Ministerstva kultury, aby se sehnaly prostředky na sanaci stropů, odkrytí, vybudování nejnutnějších věcí, které podepřou strop. Výhled, že bychom se mohly zbavit podpěrné konstrukce je, když hodně dobře, tak v druhé polovině příštího roku," konstatuje ředitelka.

 

 


Komplikací je schodiště i nedostatečné prostory

"V loňském roce město do knihovny investovalo hodně, to víme, a letos se podobná, nebo možná i větší částka bude investovat do městské části knihovny," říká její ředitelka Linda Netušilová. "Nemohu ale nedodat jednu věc. Mrzí mě, že se neřeší interiérové problémy knihovny. Neřeší se bezbariérovost, prostorové vybavení obou půjčoven a malé skladovací prostory. Je to vážný problém, a to nejen posledních několika let, ale řeší se to po celých 14 let, co já v knihovně pracuji. Pořád se hledá cesta."

Že vedení města o těchto problémech v knihovně ví a aktuálně se jimi zabývá, zmínil na poslední tiskové konferenci starosta Radim Vetchý. Uvedl, že město zadalo na úpravu interiéru knihovny studii. Ta by měla řešit jak interiéry, tak i bezbariérový přístup do knihovny a v ideálním případě by měl být v zadní části výtah.

Marie Hrynečková

 

 

Foto:
1 a 2 - nová fasáda bude provedena na čelní a boční zdi budovy knihovny
3 - portál bude zrestaurován
4 - uvnitř jsou obě budovy propojeny, knihovna pokračuje do budovy fary (béžová omítka)
5 až 7 - konstrukce podepírá stropy v části, která patří děkanství
8 - výkres původní čelní stěny poskytla Marie Heinrichová z památkové péče
9 - budova knihovny na snímku z roku 1920, kdy zřejmě sloužila jako bytový dům, snímek poskytlo městské muzeum

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.