Dobrý podvečer, je pondělí 25.6.2018. Dnes má svátek Ivan, zítra Adriana.

170222-vodaHladinu Ostrovského a Třešňoveckého potoka, která v těchto dnech viditelně stoupla, sledovali lidé během dne s lehkých znepokojením. V podvečer se rozhodl starosta s Richardem Kohoutem, který má vodní hospodářství na starosti, situaci kolem rybníků i problémová místa na Lanškrounsku zkontrolovat. Během této monitorovací jízdy se uskutečnil i následující rozhovor s Richardem Kohoutem:

 

 

Jak byste popsal současný stav vodních toků na Lanškrounsku?

Voda opět stoupá. Tím jak se zvedla teplota, tak o to víc taje sníh, takže v tuto chvíli máme první stupeň povodňové aktivity na Třešňoveckém potoce. Výrazně zvýšená hladina je i na Ostrovském potoce, částečně i na Moravské Sázavě a dalších vodních tocích.
Zhoršená situace byla včera v Krasíkově na Moravské Sázavě, kde se řešily ledochody, a hodně špatná situace byla na řece Březná, která je hraniční pro kraj i naše ORP (území obce s rozšířenou působností). Tam byla situace výrazně špatná, večer a v nočních hodinách tam byl dokonce III. stupeň povodňové aktivity. Došlo k uvolnění ledů, které se pak navrstvily a přehradily vodní tok. Ten se vylil z břehů a došlo k zatopení údolí.

 

Kterými obcemi lanškrounského regionu vlastně Moravská Sázava protéká?
Začíná od Výprachtic, potom Albrechtice, Sázava, Žichlínek, poldr, pak naše území opouští a záhy se vrací v Krasíkově, dále Tatenice a začátek Hoštejna.

 

Co v praxi první stupeň povodňové aktivity konkrétně znamená?
Do činnosti přichází hlídková služba, kterou v Lanškrouně vykonává městská policie. Hlídají, zda někde není nějaký problém. Vzhledem k tomu, že zde máme varovný systém a hladina toků je monitorovaná limnigrafy (vodoměrné stupnice), tak není potřeba ty zmonitorované vodní toky hlídat až tak detailně. Protože já například v tuto chvíli vím, že na Třešňoveckém potoce je 74,5 cm, což je o 4,5 centimetry nad první stupeň povodňové aktivity.

 

Z praxe asi už znáte „slabá místa“, kterým je potřeba věnovat zvýšenou pozornost, ne?
Když je opravdu hodně vody a už by mohlo docházet někde k zaplavování, jako první místo se hlídá spodek ulice Polní. Protože tam když to přeteče, tak se to rozlévá široce do celé části města. Něco málo je také v ulici České, tam se to ale vylije víceméně do zahrad.
Dále ulice Dvorská, Na Výsluní, zahrádkářská kolonie pod Minářákem včetně toho nejníže položeného paneláku v Krátké ulici, kde zatrubnění nestíhá a začne to téct vrchem.
Lukostřelnice, kde to může přetéct přes silnici.
Pak bývá problém na papírenském sídlišti, kde je stok z pole jak se staví Střelnice II. Myslím, že se to tam zahlcuje. Ale jak se tam teď staví a budují se průlehy (široké mělké příkopy), tak to tomu poli odlehčuje. Akumuluje se to v těch průlezích a bezpečnostními přelivy se voda dostává do kanalizace.
Problém může vzniknout také na Moravské Sázavě, protože by mohly připlout kry, které se pod mostními objekty mohou zaseknout, vzdují vodu a mohou zatopit celou plochu údolí. To jsou lokální zátopy, ale objevují se. K tomu právě došlo včera večer v Březné a Krasíkově.

 


Jak to vypadá u rybníků?
Rybníky jsou víceméně zabezpečené, protože větší z nich mají bezpečností vysokokapacitní přelivy. Co se týče Krátkého rybníku, ten má pořád ještě starý historický bezpečnostní přeliv, nicméně zatím neočekávám, že by to mělo být nějak vážné. Pokud nezačně pršet, tak dejme tomu, že hladina ještě trochu stoupne, ale udrží se. Počítáme, že jestli na Ostrovském potoce bude I. stupeň povodňové aktivity, tak se udrží a na II. stupeň by to snad vylézt nemělo. Záleží tedy hlavně na počasí...

 

Ale podle předpovědi pršet má.
Před chvílí jsem se díval na radarové srážky, tak k nám jdou přeháňky formou mrholení, maximálně slabý déšť, což není nic vážného. Začíná ale vítr, ten je celkem teplý, takže umocňuje tání sněhu. Ale snad to bude v pořádku.

 

 

Neblahou roli by možná mohl sehrát také sníh, kterého je na některých svazích a polích ještě poměrně dost...
No, valná část sněhové pokrývky už roztála. Nicméně na severních svazích se ještě drží, takže odtamtud může přitékat. Ono i ze svahů, kde už vypadá, že sníh není, voda pořád ještě je a musí dotéci do vodních toků.

 

 

Během rozhovoru jsme dojeli až na žichlínský poldr, kde jsme se prošli k vodoměrné lati. Vichr tady doslova rval slova od úst. Richard Kohout po kontrole odtoku konstatoval, že je na devadesáti centimetrech. Nebyl ale schopen říci, zda jde o první stupeň povodňové aktivity, protože ledy na lati urvaly šipky, které udávají hranice jednotlivých povodňových stupňů.

A jaký závěr z obhlídky problémových míst vyplývá? „Situace je lepší než se zdálo. Na Třešňoveckém potoce je pořád I. stupeň povodňové aktivity, na Ostrovském potoce jsme těsně pod ním a Moravská Sázava je také těsně pod I. stupněm. V případě, že nezačně pršet, tak si myslím, že si s tím vodní toky poradí,“ shrnul poznatky Richard Kohout.
„Důvod k obavám není, protože I. stupeň na Třešňoveckém potoce bývá poměrně často. Tam se to po deštích dostává na tu jedničku poměrně rychle a rychle to zase klesne dolů,“ doplnil k situaci starosta Radim Vetchý.

Pokud by během noci nebo zítřka přišel vydatnější déšť, bude svolána povodňová komise.

 

Marie Hrynečková

Foto:
1 až 3 - rybník Dlouhý
4 - velkokapacitní bezpečnostní přeliv na rybníku Dlouhý
5 - voda z rybníku Dlouhý s hukotem padá do Ostrovského potoka
6 a 7 - hladina Ostrovského potoka
8 a 9 - soutok Třešňoveckého a Ostrovského potoka (mezi ulicemi Dvořákova a Kollárova)
10 - vodoměrná stupnice na Ostrovském potoce u autobusového nádraží
11 - situace u lukostřelnice, voda zaplnila příkop a hrozí, že poteče přes silnici
12 - ulice Dvorská
13 - Richard Kohout kontroluje odtok z žichlínského poldru

 


Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.