Dobré odpoledne, je čtvrtek 12.12.2019. Dnes má svátek Simona, zítra Lucie.

autori_a_hoste_sedi_mezi_obrazyJak už se stalo tradicí v Měsíci knihy, připravila Městská knihovna v Lanškrouně již třetí ročník výstavy MEZI OBRAZY, která je autorskou výstavou lanškrounského malíře Václava SMEJKALA (JMB). Výtvarník i jeho práce jsou známy po celé republice, ale také v cizině. Tato výstava se koná jednou za rok a je jedinečnou příležitostí vidět obrazy JMB v rodném městě.


Letošní ročník přináší v zaběhnutém scénáři několik změn. Autor si přizval ke spoluúčasti známou výtvarnici paní Marii ŠMOKOVOU z Prahy, dnes již bydlící v Nekoři. Je především skvělou keramičkou a také se intenzivně věnuje olejomalbě. Hodně příznivců baletu především zná jejího manžela prof. Pavla Šmoka, ale výstava ukáže, že i ženská část této výjimečné rodiny má co nabídnout. Kromě uměleckého nadání má paní Marie v sobě i sportovní geny. Málokdo totiž ví, že se jedná o bývalou mistryni republiky ve skocích do vody.
Jako obyčejně bude vernisáž provázet slovo literátů, kteří připravili pár ukázek ze své tvorby. Pro letošní rok vystoupí spisovatel pan František UHER z Havlíčkova Brodu a  básník pan Jiří FALTUS z Lanškrouna. Jde o významné členy Východočeské obce spisovatelů v Pardubicích, kteří mají posluchačům co říci. Bude určitě zajímavé vnímat jednotlivé disciplíny literárního umění, jež oba velmi dobře ovládají..
Úplnou novinkou III. ročníku 2010 bude hudební doprovod a vstupy v podání rodiny Macháčkových. Paní Jiřina MACHÁČKOVÁ vystudovala konzervatoř v Praze (obor kytara) a vyučuje na ZUŠ v Litomyšli. S dcerou Terezou (příčná flétna) jsou osvědčená dvojice mnoha koncertů i vernisáží.
Tak jako každý rok bude vernisáž doplněna volnou diskuzí a také autogramiádou zúčastněných aktérů. Všichni jste srdečně zváni v pátek 5. března do čítárny na Jiráskově náměstí. Začátek vernisáže je 18 hodin. Věřím, že přítomní návštěvníci prožijí bohatý kulturní zážitek.

 

M.S.

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.