Dobré ráno, je středa 11.12.2019. Dnes má svátek Dana, zítra Simona.

horolezec_na_vrcholuŠvýcarské Alpy lanškrounské horolezce a jejich přátele zřetelně přitahují. V létě 2009 dokonce na nejvyšší horu Švýcarska a druhou nejvyšší horu západní Evropy po Mont Blanku, s poetickým jménem Monte Rosa, vyrazily z Lanškrouna několik málo týdnů od sebe dvě vzájemně nezávislé výpravy. O té druhé vyprávěl ve středu 17. února Standa Zedníček, známý svou přezdívkou Kobra.


V salonku restaurace U Krkovičky se sešlo něco přes dvacet posluchačů, asi z poloviny skauti a z poloviny turisté. Už před rokem nám Standa Zedníček zasvěceně vyprávěl o výstupu na jehlan Matterhornu a tak se dalo očekávat, že vyprávění bude zajímavé. Navíc Standa pořizuje mnoho filmových a fotografických záběrů s nahraným komentářem.
A tak jsme spoluprožívali – na promítací ploše – letní výstup alpskými svahy a pak ledovci a skalami na ten vyšší ze dvou vrcholů Monte Rosa, nazvaný Dufourspitze, dosahující 4635 metrů nadmořské výšky.
Encyklopedie uvádí, že na vrcholu je tlak vzduchu pouhá polovina tlaku při mořské hladině (57 %) a že hranice sněhu je okolo nadmořské výšky 3000 metrů.
Výpravu tvořili Standa a Dana Zedníčkovi, Drobek (on) a Mauglí (ona) Hustákovi a Zdeněk Beran.
Chlapi se vydali na Monte Rosa, Dana a Mauglí je doprovodily, dokud byl terén schůdný a pak se vrátily do základního tábora a vyrážely na túry okolo Zermattu v nižších nadmořských výškách.
Padesátiminutové video s podmanivou hudbou a horolezecky odměřeným komentářem prvních 35 minut ukazovalo výstup s překonáváním četných překážek, například puklin v ledovce a přenocováním na půl cesty na staveništi jedné z budoucích nejvýše položených horských chat, dosažení vrcholu a následující sestup. Další minuty videa se věnovaly putování Dany a Mauglí.
Po videu následovala asi půlhodinová debata.
Závěrečný potlesk ocenil nejen samotné horolezecké výkony, ale i perfektní obrazovou dokumentaci dokonce z extrémních situací, kdy by asi málokoho napadlo ještě při tom filmovat a dokonce se smyslem pro kompozici záběrů.
Připojené fotografie z Alp jsou tak výmluvné, že už při jejich pouhém prohlížení pociťuje autor těchto řádků závrať.
Těšme se na další cestovatelské přednášky našich horolezeckých skautů.

 

Jiří Kohout

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.

Komentáře   

+1 #1 maruska 2010-02-25 17:07
Dobry den,

velice hezky clanek s fotem, kterych je tady na lanskrounskem serveru velice poskrovnu.

Jedina moje poznamka k clanku je, prosim vas, to co jste podnikli, to neni horolezecky vystup, ale VHT, neboli vysokohorska turistika. Alpske horolezectvi je trosilinku o necem jinem.:-) Dobre vim, o cem mluvim.