Dobré ráno, je středa 11.12.2019. Dnes má svátek Dana, zítra Simona.

Duka v Lanškrouně13. února Vatikán zveřejnil, že na místo pražského arcibiskupa jmenuje 66letého královéhradeckého biskupa Dominika Duku. Vzhledem k tomu, že do královéhradecké diecéze patří i většina Pardubického kraje, zeptali jsme se lanškrounského děkana Zbigniewa Czendlika na jeho názor na volbu a v čem si myslí, že bude Dominik Duka jiný než kardinál Vlk.
Za prvé, mám velkou radost, že se Dominik Duka stal arcibiskupem.

Když se mě novináři před volbou ptali na názor, tak jsem diplomaticky odpovídal, že volba může být buď správná, anebo jiná. A tou správnou jsem myslel Dominika Duku. A jiná, abych neřekl že špatná.
To, co je na biskupu Dukovi mimořádného, a to je moje osobní zkušenost, je to člověk s perfektní pamětí. Dokáže přesně citovat, co jsem mu při nějaké příležitosti řekl před pěti lety a na co si já už vůbec nevzpomínám. Což znamená, že je to člověk, který dokáže naslouchat. A to je základní předpoklad k tomu, abyste mohli s někým komunikovat a s někým vést dialog. Já říkám, že proto máme dvě uši a jedna ústa, abychom více naslouchali a méně mluvili. A to si myslím je charakteristické pro Dominika Duku.
Potkal jsem spoustu politiků, celebrit, církevních hodnostářů, se kterými mluvíte a vidíte, že vás neposlouchají, protože jsou se vším hotovi, mají svůj názor. Dominik Duka toho vždycky málo řekl a víc poslouchal. V tom si myslím, že bude výjimečný, a to bude něco, co ho zvýhodňuje proti kardinálovi Vlkovi.


Je už znám nástupce Dominika Duky v královéhradecké diecézi?
Zpráva o volbě Dominika Duky pražským arcibiskupem byla pro mě velmi dobrou zprávou, a na druhou stranu i špatnou. Protože mně odchází dobrý šéf. My jsme měli nadstandardně velmi dobré vztahy, řekl bych velmi osobní vztahy. Takže mi to je trošku líto.
Co se týče jeho nástupce, to se bude teprve připravovat. U volby diecézního biskupa je systém volby podobný jako u arcibiskupa, ale není už tak složitý a zdlouhavý. Velkou roli tam hraje odcházející biskup, protože může jakoby poukázat na svého nástupce a Vatikán často jeho přání ctí. Dominik Duka ještě předtím, než bylo oznámeno, že bude arcibiskupem, poukazoval na to, že je potřeba na tyhle funkce více mladších lidí. Věřím, že na místo svého nástupce prosadí někoho, kdo bude poměrně mladý.


- mh -

 

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.

Komentáře   

+3 #1 jaroslav 2010-02-18 11:40
to je velká škoda že odchází a budu zvědav koho nám daj na moví místo dominika snad bude hodnej a skoro stejnej jak dominik necháme se překvapit... :!: :arrow: :dry: